Друкувати цю сторінку

Прилуцькому краєзнавчому музею ім. В. Маслова – 125!

Прилуки древні, молодість моя,
Легендами покриті і віками,
Моя прадавня батьківська земля.
Історія незвідана твоя
Перегортається в музеях сторінками.
Чудовими піснями, цікавою реконструкцією історичної події, великою кількістю квітів та теплих побажань Прилуцький краєзнавчий музей ім. Василя Маслова відсвяткував свій день народження. 4 жовтня йому виповнилося 125 років.
Починаючи із заснування в далекому 1894 році, життя музею та його співробітників не було простим. Рік за роком колекція розширювалася, а площа музею збільшувалася, аби сьогодні в експозиційних і виставкових залах можна було представити відвідувачам близько 65 тисяч експонатів.
А починалось усе 4 жовтня 1894 року, коли на засіданні Повітової Земської Управи було ухвалено рішення про створення в Прилуках історико-природничого музею. Таке доленосне рішення прозвучало з уст тодішнього міського голови Григорія Петровича Шарка, секретаря Олександра Володимировича Хелмського та предводителя дворянства Прилуцького повіту Володимира Радіоновича Милорадовича (усі присутні на святі з нагоди річниці заснування музею стали учасниками інсценізації, а відповідно, і мимовільними свідками доленосної події). Як історичний наслідок – святкування ювілею Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова.
Музей – це справжня культурна скарбниця, що пов’язує нас із минулим і скеровує в майбутнє. Це подарунок нащадкам, наше послання в майбутнє. Музеї є безцінними джерелами пізнання, які освячують наше долучення до культурно-історичних цінностей і духовних реліквій. Майже кожна річ несе в собі духовність людини, її світосприйняття та майстерність. Усі вони – наша пам’ять, культура, історія. Музей – частина міцного фундаменту, що зберігає, формує на сучасному етапі українську ідентичність. Кожне місто, яке себе поважає, повинно мати музей. І в нас він є.


Свого часу основою для краєзнавчого музею послужила Ґалаґанівська колекція. Прилучани мали можливість споглядати роботи Шевченка, Жемчужнікова, Штернберга, Соколова, Трутовського, Іванова, Айвазовського, Лагоріо, старовинні українські портрети й народні картини 17-19 століть, старовинні ікони.

Минає час, змінюється життя, змінюється людський світогляд, міняються життєві принципи, цінності. Але незмінним залишається покликання – берегти минуле, активно творити сьогодення заради майбутнього.
Значний внесок у дослідження історії краю внесли також місцеві краєзнавці: Олексій Андрійович Денисенко, Микола Іванович Куриленко, Вадим Васильович Плошко, Анатолій Григорович Риженко.
З вітальними словами до ювілярів звернулася заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Тетяна Шкуренко. Посадовець зазначила, що Прилуцький краєзнавчий музей – один із найстаріших музеїв України. У його стінах зібрані археологічні, історичні, природничі, етнографічні та мистецькі пам’ятки Прилуччини, що розповідають про багатовікову історію приудайської землі, про її чарівну природу, про видатних українців та їхні життя. Подякувала працівникам музейної галузі, меценатам і місцевим краєзнавцям за їхній особистий внесок в історико-культурні скарбниці сьогодення прилуцького краю.
За вагомий внесок у розвиток музейної галузі, вивчення, збереження та примноження історико-культурної спадщини Прилуччини Почесною грамотою виконавчого комітету нагороджено колектив Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова. Крім того, Подяками міського голови за відмінне виконання посадових обов’язків і з нагоди ювілею музею було відзначено Віру Петрівну Гапченко, Віру Василівну Луковину, Тетяну Олексіївну Іващенко.
Теплі слова вітань звучали і з уст начальника відділу культури й туризму Прилуцької міської ради Катерини Мовчан, письменниці Лілії Черненко-Бондаревич.
Своїх колег приїхали привітати й представники з Чернігівського обласного історичного музею ім. В. Тарновського, Чернігівського обласного художнього музею ім. Г. Ґалаґана, Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського, музею О. Вересая (с. Сокиринці), представники відділу культури й туризму Прилуцької райдержадміністрації, художники, керівники закладів культури, краєзнавці, колишні музейні працівники. Були й приємні подарунки. Так, зокрема, благодійний фонд «Надія Сіверщини» подарував потужний принтер. Також із нагоди свята музейна колекція поповнилася кількома артефактами та художніми експонатами від постійних друзів краєзнавчого музею П. Бережного, С. Вербещука, В. Солов’я та Є. Липовецької.

Інформація «ГП»

Прочитано 1133 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Культура
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Останнє від Web-editor

Подібні матеріали