№ 13
29 червня 2022 року

Мистецтво без бар’єрів

  • П'ятниця, Жовт. 01 2021
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт

В освітньому мистецькому просторі ще кілька років тому питання інклюзивної освіти не стояло в ряді пріоритетних. Суспільне життя сьогодення вносить свої корективи, виокремлюючи інклюзивну освіту як оптимальну модель і для сучасних мистецьких шкіл.

Для повноцінного особистісного розвитку людини велике значення має всебічна її освіченість, в якій мистецтво в усьому своєму різноманітті відіграє важливу роль. Мистецька ж освіта: вдовольняє багатогранні освітні потреби кожної дитини, а в майбутньому відкриває й нові перспективи; сприяє формуванню нових навичок і позитивно впливає на результативність у вивченні інших дисциплін; стимулює розкриття творчого потенціалу.

Впровадження інклюзії в початковій мистецькій освіті – це організація спільного навчання й виховання дітей із особливими освітніми потребами, що виявили бажання опанувати певний вид мистецтва з урахуванням їх здібностей і можливостей; створення спеціальних умов і надання рівного доступу до відповідних освітніх програм навчання. Дана тенденція набуває все більшої актуальності.

Міністерством культури та інформаційної політики України у співпраці з Всеукраїнським об’єднанням «Національна асамблея людей із інвалідністю України» у 2020 році було оголошено конкурсний відбір учасників пілотного проєкту з реалізації Концепції інклюзивної мистецької освіти на 2020-2021 навчальний рік «Мистецька освіта без обмежень».

Комунальним закладом спеціалізованої мистецької освіти Прилуцькою дитячою музичною школою ім. Л.М. Ревуцького було подано заявку на конкурсний відбір пілотного проєкту «Мистецька освіта без обмежень». Отримавши перемогу школа прийняла участь у І етапі, серед 17 мистецьких шкіл України. Навесні 2021 року був оголошений конкурсний відбір до ІІ етапу, в якому також була прийнята участь. Отож, пройшовши й даний відбір, Прилуцька дитяча музична школа ім. Л.М. Ревуцького, серед 16 мистецьких коледжів України, увійшла до ІІ етапу пілотного проєкту.

Участь у пілотному проєкті «Мистецька освіта без обмежень» підштовхнула команду школи подати проєктну заявку на конкурсну грантову програму «Інклюзивне мистецтво» Українського культурного фонду. Був створений власний проєкт «Мистецтво без бар’єрів»: створення простору рівних можливостей». Після проходження технічного та експертного відборів проєкт отримав перемогу. Наразі підписана грантова угода та на рахунок школи вже надійшли кошти.

Проєкт «Мистецтво без бар’єрів»: створення простору рівних можливостей» передбачає організацію інклюзивного креативного простору в Прилуцькій дитячій музичній школі ім. Л.М. Ревуцького для усунення бар’єрів в отриманні початкової мистецької освіти. Діти з особливими освітніми потребами, котрі зумовлені їх інтелектуальними, мовними, фізичними та іншими особливостями, матимуть змогу розвивати свій творчий потенціал, адже реалізація даного проєкту забезпечить їм рівну доступність до використання навчального обладнання у класних кімнатах школи, до відповідних освітніх програм мистецького спрямування, до активної взаємодії з іншими учнями. Розраховується проєкт на місцевих дітей із музичними здібностями: дітей із особливими освітніми потребами, учнів музичної школи.

На отримані кошти в трьох класних кімнатах Прилуцької дитячої музичної школи буде створено креативний інклюзивний простір, доступний для всіх учнів школи, зокрема, і для дітей із особливими освітніми потребами, їх батьків і викладачів; будуть закуплені нові набори шумових музичних інструментів, необхідне навчальне устаткування в класи, нові крейдяні, маркерні та магнітні дошки, різне обладнання для демонстраційного показу учбового матеріалу. Протягом навчального року на базі створеного креативного інклюзивного простору будуть проходити заняття, на яких діти з особливими освітніми потребами спільно з іншими учнями школи матимуть змогу оволодіти необхідними знаннями й навичками з колективного практичного музичення, музичної грамоти, музичної літератури та отримати мистецьку освіту.

Реалізація проєкту «Мистецтво без бар’єрів»: створення простору рівних можливостей» для колективу школи передбачає й подальший розвиток, підтримку та розширення функціональності відкритого інклюзивного креативного простору створеного в приміщеннях класів, а також забезпечення вільного доступу до нього для дітей нашого міста, у тому числі й з особливими освітніми потребами, що мають музичні здібності, бажання та зацікавленість до даного виду мистецтва.

Уже у вересні нового навчального року Прилуцька дитяча музична школа ім. Л.М. Ревуцького, впроваджуючи інклюзивну мистецьку освіту, планує відкриття класів із креативним інклюзивним простором і готова прийняти на навчання дітей із особливими освітніми потребами, забезпечуючи рівні можливості в отриманні мистецької освіти.

Початкова мистецька освіта має безперечне ціннісне значення для особистісного розвитку, а діти з особливими освітніми потребами знаходять у мистецтві ще й певний вид терапії та додаткову форму спілкування, взаємодії, інтеграції в суспільство. Розуміючи це, Прилуцька дитяча музична школа ім. Л.М. Ревуцького впроваджує інклюзивну мистецьку освіту, створюючи передумови для включення осіб із особливими освітніми потребами до навчального процесу в інших мистецьких школах, що відкриє коло можливостей для їх широкої творчої самореалізації, навіть у професійному спрямуванні. Збільшуючи міру включення всіх членів громади до суспільного життя, сприяємо подоланню чергового етапу у формуванні прогресивного сучасного суспільства.

Ольга Компанець, директор дитячої музичної школи

Прочитано 3953 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Культура
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

14 червня відбулося засідання конкурсної комісії з відбору...
Упродовж останніх днів одним із головних питань, яке активно...
17 вересня 2019 року набув чинності новий Порядок відключення...
Чи можливо в умовах воєнного стану здійснити оздоровлення та...
Уже другий тиждень у місті йде процес нанесення дорожньої...
16-17 червня представники Чернігівського регіонального центру...
Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд...
Настільні ігри можуть бути цікавими не лише для дітей віком 6-12...
15 червня в Міській центральній бібліотеці ім. Л. Забашти...

Хто на сайті

Зараз 3510 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама