№ 16
17  квітня 2019 року

Операція «утилізація»

  • Середа, Квт. 25 2018
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт

Переробка сміття – глобальна проблема, яка потребує іноді й наукового підходу. Переробкою воно ж називається сьогодні незаслужено, оскільки велика частина сміття просто вивозиться на звалища, для значущості іменовані полігонами, а менша просто спалюється. Обидва способи мають масу недоліків. І стосується це, на жаль, не лише Прилук.
Навіть правильно побудоване звалище з багатошаровою гідроізоляцією для захисту ґрунтових вод від отруйного фільтрату все одно представляє небезпеку для здоров’я та життя жителів довколишніх населених пунктів. Підтоплення талими водами, зсув – і ґрунтова вода отруєна. Шар сміття завтовшки з двадцятиповерховий будинок виділяє значну кількість шкідливих газів із неприємним запахом, які вітер несе в бік навколишніх поселень.
На сьогодні в нашій країні є 4 сміттєспалювальних заводи: у Києві, Дніпропетровську, Харкові та окупованому Севастополі. Працює ж лише київський завод «Енергія». Але це також не вихід, оскільки сміттєспалювальні заводи навіть із найсучаснішою газоочисною системою теж викидають у атмосферу отруйний діоксин, а зола, що залишається після спалювання, потрапляє на звалище. Головною проблемою утилізації сміття є розділення його на складові. Розділивши сміттєву купу на метал, пластик, папір, батарейки, органіку, можна вважати завдання наполовину вирішеним. Метал направляємо на переплавку, пластик і батарейки – на переробку, папір – на картон, а харчові відходи – на компост, результатом якого будуть добрива й біогаз. Усі ці технології відпрацьовані, немає лише способу надійного та дешевого сортування сміття.


Цей процес передбачає два підходи – сортування на переробляючому заводі та сортування по контейнерах самими громадянами. Перший спосіб передбачає наявність працівників, яким доводиться колупатися в буквальному розумінні в бруді, – звідси низька якість сортування плюс витрати на оплату праці і т. д. Другий спосіб набагато ефективніший і менш витратний, але обов’язковою умовою для його ефективності є небайдужість державних структур і свідомість громадян.
Прилуки в цьому сенсі не пасуть задніх. Теорія роздільного збору сміття поступово впроваджується в практику. На території міста КП «Послуга» вже розставили з десяток спеціальних різнокольорових контейнерів (про це ми писали в одному з попередніх номерів). Та все ж їх недостатньо, та й люди звикнути не можуть усе в різні пакети фасувати.
Нещодавно на засіданні Громадської ради з пропозицією допомоги у вирішенні даного питання виступив колишній директор КП «Послуга», а нині голова громадської організації «Чисте місто Прилуки» Руслан Ніязов. Головною тезою його пропозиції стала можливість громадян заробляти на своєму ж смітті. Докладніше про такий вихід із ситуації та взагалі про ГО «Чисте місто» дізнавалися в розмові з її керівником.
– Руслане Юсуповичу, як давно існує Ваша громадська організація та чим вона займається?
– Уже з самої назви ГО зрозуміло, що вона має екологічне спрямування. Це організація та допомога в організації заходів природоохоронного значення. Заснували ж ми нашу громадську організацію ще в 2015 році, але активна фаза її роботи припадає на 2016-17 роки. Зараз уже хочеться вийти трошки на новий рівень.
– Тобто ваша організація стає в нагоді при проведенні так званих суботників у місті?
– І це також. Найбільша проблема для Прилук – це вивіз сміття рослинного походження. Ще зо два роки тому ми закликали громадян до компостування листя, а гілля, яке обрізають комунальники, ми маємо змогу подрібнювати за допомогою спеціальної техніки – дробарки, яка є в ГО. Таким чином, якщо об’єм гілок, який потребує вивозу – 2-3 тракторні причепи, то після дроблення – це вже 1 автомобільний причеп. Та й то більшість таких дров люди самі розбирають – кому в господарстві знадобиться для розтоплювання груб абощо. А зараз хочемо вийти з ініціативою щодо роздільного збору сміття.
– Хочете конкурувати з КП «Послуга»?
– У жодному разі. Наша ініціатива в жодному разі не йде в переріз роботі комунального підприємства. Їм роботи вистачить і на полігоні твердих побутових відходів. Наша єдина мета – допомогти. Ми постійно чуємо про нестачу бюджетних коштів на заробітні плати тощо. Тому громадська організація «Чисте місто Прилуки» й вийшла з ініціативою саме допомогти у встановленні огороджених та перекритих дахом контейнерних майданчиків для роздільного збору відходів розміром 4 м на 1,5 м. Тобто ГО встановлюватиме їх безкоштовно, а от їхні користувачі зможуть на цьому заробити.
– Міська рада підтримала вашу пропозицію?
– Ми отримали підтримку на Громадській раді, фактично одноголосно, бо це дійсно потрібно Прилукам. Але дане питання досі перебуває на розгляді міської ради.
Просто назріває питання – навіщо чогось чекати, вкладаючи величезні кошти? На сміттєзвалищі в першу чергу потрібна сортувальна лінія, де все звезене сміття фактично буде розсортовуватися. Але це потребує значних капіталовкладень. А ми пропонуємо варіант, за якого можна обійтися залученням невеличких інвесторів, допомогою громадських організацій. У цьому вбачаю лиш плюс для міста. Це ж усе робитиметься виключно для Прилук, місцевої громади.
– Які саме будинки можуть виявити бажання встановити у своїх дворах ваші контейнери? ОСББ, кооперативні чи будинки підпорядковані ЖКГ?
– Насправді подібний договір на утилізацію сміття з доплатою може укласти будь-який будинок. Для співпраці ж із ОСББ нам по суті ніяких погоджень не потрібно. Співвласники, які розпоряджаються своїм майном напряму заключають договір. Тобто це вже, за великим рахунком, відпрацьований варіант.
– Де власне плануєте встановлювати спеціальні контейнери?
– Ну, взагалі-то ми подали до міської ради заяву на дозвіл встановлення своїх контейнерів поруч із сміттєвими баками КП «Послуга», у яких є визначений перелік місць. На наше переконання дані контейнери не повинні бути розкидані хаотично по всьому місту. І ось у тих же межах людина йде викидати несортоване сміття і попутно викидає пакети із відсортованим. Усе зручно. Також гарантуємо, що контейнери для роздільного збору сміття не будуть заважати транспортуванню КП «Послуга», але вони мають знаходитися у межах цих же адрес.
– То з ким же мешканцям багатоповерхівки заключити договір на утилізацію відсортованого сміття, щоб отримати грошову компенсацію? З вашою організацією?
– Ні, «Чисте місто Прилуки» – це громадська організація. Ми тут виступаємо лише посередниками й організаторами. Тобто до коштів ніякого відношення не маємо. Державних організацій подібного спрямування, на жаль, у місті немає, але є безліч приватних підприємців і фірм, які можуть приймати відсортовану тару. Тобто заключатимуть договір із господарюючим суб’єктом, який має відповідні дозволи, ліцензії та, звісно ж, грошові кошти, щоб сплатити людям за сміття. З ними й будуть заключатися договори. Відтак після наповнення контейнерів відповідальний мешканець багатоквартирного будинку має викликати представників відповідної служби з утилізації, відходи зважать, а частину коштів перерахують на рахунок ОСББ чи КП «Прилукижитлобуд», дивлячись до якої структури відноситься будинок. Ні в якому разі ніхто не отримуватиме гроші готівкою, лише по договору на офіційний рахунок. Накопичені таким чином кошти можна буде використовувати на потреби власне будинку. Отже, наша ГО переконана, що дана ініціатива йтиме лише в допомогу комунальним підприємствам та мешканцям нашого міста. Не дарма наш девіз: «Зробимо наше місто чистим!»

Що можна додати? Чекатимемо рішення міської ради та будемо сподіватися на позитивний результат такої заманливої ініціативи.

Мар’яна Гибенко

Прочитано 699 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Редакційна стаття
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

13 квітня в міському Будинку культури відбувся конкурс грації та...
З початком бойових дій на Сході України втрати серед захисників...
Порядок у місті починається з порядку в кожному дворі. Усі чудово...
Щороку 18 квітня в Україні відзначається День пам’яток історії...
21 квітня відбудеться другий тур виборів Президента України. На...
Громадська рада – постійно діючий консультативно-дорадчий...
«VIP Тернопіль» – українська команда КВН та Ліги Сміху. Вони є...
Хто не мріяв про затишну оселю? Щоб не очікувати, коли вже...
Уявіть світ без музики. Уявіть, що її немає у вашому програвачі, у...
Україна багата на таланти: співаки, танцюристи, актори,...

Хто на сайті

Зараз 718 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама