№ 33
17 листопада 2022 року

Швидка допомога чи сімейний лікар. До кого звертатися?

  • Вівторок, Січ. 28 2020
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт

Українці все ще насилу розрізняють «швидку» й невідкладну допомогу, і не завжди можуть адекватно оцінити свій стан, щоб звернутися в потрібну службу. Ми спробували розібратися, який номер в якій ситуації набирати.

КОЛИ ДЗВОНИТИ В «ШВИДКУ»?
Згідно з правилами, бригаду швидкої допомоги (за номером 103) слід викликати в таких випадках:
– втрата свідомості;
– судоми;
– раптовий розлад дихання;
– раптовий біль у грудній клітці;
– гострий біль у черевній порожнині та поперековому відділі;
– головний біль, що супроводжується запамороченням або нудотою;
– порушення мови, слабкість у кінцівках, що виникли раптово;
– гіпо- та гіперглікемічна кома;
– гіпертермічний синдром;
– зовнішня кровотеча, блювота кров’ю, ознаки гострого отруєння;
– порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча);
– анафілактична реакція;
– укуси тварин;
– усі види травм;
– випадки, пов’язані з невідкладною стоматологією;
– нещасні випадки;
– тепловий удар, переохолодження;
– асфіксія;
– наслідки злочинного нападу;
– надзвичайні ситуації;
– гострі психічні розлади (з поведінкою, небезпечною для життя хворого і / або оточуючих);
– інші стани, що загрожують життю та здоров’ю людини.
Якщо описаний по телефону диспетчеру випадок підпадає під один із цього списку, то бригада екстреної («швидкої») медичної допомоги повинна прибути на місце протягом 10 хвилин у місті та протягом 20 хвилин за межами населеного пункту.
КОЛИ ВИКЛИКАТИ НЕВІДКЛАДНУ ДОПОМОГУ?
Невідкладна допомога – це інший вид медичної допомоги. Така служба може працювати окремо від «швидкої», мати свій номер телефону (зазвичай міський, а не короткий, як у «швидкої»), штат і автопарк. А може існувати й у складі «швидкої» і приймати дзвінки за стандартним номером 103.
Викликати невідкладну допомогу слід у ситуаціях, які не загрожують життю, але не дозволяють самостійно звернутися за медичною допомогою в поліклініку. Це може бути підвищення температури або тиску, загострення хронічного захворювання, яке сталося в неробочий час (уночі, на вихідних, у святковий день). У такому випадку бригада прибуде на виклик протягом однієї години.
КОЛИ ЗВЕРТАТИСЯ ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ?
Якщо ж недуга не загрожує життю, пацієнт може почекати візиту медика протягом кількох годин і це робочий час, то слід звернутися до свого сімейного лікаря. Незважаючи на кардинальні зміни в первинній ланці надання медичної допомоги, надомне відвідування хворих залишається послугою, яку надають саме терапевти, сімейні лікарі та педіатри. Особливо це актуально в період зростання захворюваності на грип і спалаху кору. Якщо симптоми вказують на ці захворювання, похід у поліклініку буде становити небезпеку для оточуючих, тому виклик лікаря додому – це оптимальний варіант отримання допомоги. Якщо ж виявиться, що пацієнтові потрібна вузько- спеціалізована допомога, медик на місці викличе «швидку» для госпіталізації.
Якщо в пацієнта немає номера телефону лікаря або медсестри, яка з ним працює, можна зателефонувати в реєстратуру свого Центру первинної медико-санітарної допомоги та уточнити контакти там. Але відразу постає ще одне питання, яке хвилює багатьох і про нього ми поговоримо далі.


ЧИ МОЖНА ТЕЛЕФОНУВАТИ ЛІКАРЮ О ТРЕТІЙ НОЧІ?
Комусь здасться, що питання це досить дивне, можна, навіть, сказати безглузде, адже лікар – така ж сама людина, як і всі, і о третій ночі явно спить. Але давайте не будемо такими категоричними, бо ситуації бувають різні. Допомогти розібратися в такій незрозумілій темі нам погодився одна із сімейних лікарів нашого міста – Ганна Павлівна Петрик.
Ганна Павлівна – не лише сімейна лікарка, вона ще й завідувачка відділення сімейної медицини №6, у якому, крім неї, працює ще п’ятеро сімейних лікарів. Одні вже підписали всі декларації та мають максимальну кількість пацієнтів (2200 чоловік), інші продовжують підписувати.
Серед пацієнтів Центру первинної медико-санітарної допомоги є як мешканці мікрорайону, які й раніше тут обслуговувалися, так і зовсім нові пацієнти. Загалом, зізнається Ганна Петрик, декларації підписували з усіма, хто виявив таке бажання.
Лікарка ознайомила мене і з графіком роботи сімейного лікаря. Кожного дня чотири години відводиться на прийом пацієнтів відповідно до графіка, який знають усі пацієнти. Прийом є в різні години: з 9.00 до 13.00, з 12.00 до 16.00 і з 16.00 до 20.00. Записатися на прийом можна, прийшовши особисто або зателефонувавши в реєстратру.
А що робити тим, хто не встиг записатися, але проблему без лікаря не вирішити? Цілком нормально, що такі пацієнти є завжди. Та, за словами Ганни Павлівни, майже всі пацієнти мають мобільний телефон лікаря (він вказаний в Декларації, яку підписали на початку) і якщо виникають ситуації, коли конче потрібна консультація лікаря, вони телефонують йому. Інколи достатньо поради по телефону. Коли потрібний огляд, лікар приймає їх поза прийомом: до чи після нього. Усі ж ми люди, врешті-решт.
Тобто, відмітимо, що зателефонувати сімейному лікарю (терапевту / педіатру) не просто можна, а й потрібно, якщо ви маєте реальні причини хвилюватися через стан вашого здоров’я.
Та залишається відкритим питання – коли саме можна лікарю дзвонити? Ганна Петрик відзначила, що сталих і затверджених норм із цього приводу немає. Але вони на своєму рівні намагаються привчати пацієнтів звертатися, і телефоном у тому числі, в робочий час, звичний для більшості прилучан – з 8-ї ранку до 18-ї години вечора. Та все ж бувають непередбачувані ситуації, коли телефонують їм і набагато пізніше. Іноді, зізнається лікарка, й увесь вечір телефон не змовкає. Але нікуди не подінешся – ти лікар, а значить покликаний допомагати людям.
Тут, мабуть, більше вступає в силу поняття ввічливості, порядності та коректності в поведінці. І стосується це, як не дивно, не лише пацієнтів, які не можуть чекати до ранку й тривожать сімейного лікаря в позаробочий час, а й деяких лікарів, котрі принципово не відповідають на телефонний дзвінок, який лунає у вечірній час або ж у вихідний.
«Особисто я, – наголошує Ганна Петрик, – завжди відповідаю на дзвінок. А якщо зайнята в ту хвилину, то обов’язково передзвоню. Ситуації бувають різні. Іноді спеціально з пацієнтом домовляємося, щоб він передзвонював і повідомляв про стан свого здоров’я. Особливо, коли стосується дітей. Так мені спокійніше. Маю переживати, як там ця чи інша дитина, нічого про них не знати, то краще, коли мама мені передзвонить і розкаже про стан дитини, чи діють ліки тощо».
Отож, йти до лікаря на прийом чи обійтися телефонним дзвінком – вирішувати вам. Але не варто забувати, що вам ніхто нічого в цьому житті не винен. Головне – в будь-якій ситуації залишатися людиною.

Мар’яна Гибенко

Прочитано 2522 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Редакційна стаття
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

Заборгованість повільно, але зменшується Проблема...
АТ «Чернігівобленерго» оновило графіки можливих відключень...
Часте невдоволення мешканців багатоквартирних будинків якістю...
Автобусні перевезення у вечірній час На численні прохання...
Згідно з чинним законодавством у кожній багатоповерхівці мають...
Ми вже навіть звикли до думки про те, що зима на українців чекає...
Генератори для укриттів Міська влада збирається придбати...
Прилуцька міська громада продовжує партнерство з проєктом...
Від понеділка, 24 жовтня, в Прилуках розпочався опалювальний...

Хто на сайті

Зараз 2883 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама