№ 16
17  квітня 2019 року

Ювілей Стрільників на сторінках «Прилуки. Фортеці»

  • Середа, Вер. 07 2016
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт

У серпні 2016-го культурно-мистецьке життя Прилук ознаменувалося важливою подією. Після кількарічної перерви вийшов новий, уже восьмий, номер журналу «Прилуки. Фортеця». Цього разу він приурочений до ювілею села Стрільники, що на Прилуччині. Ювілей доволі поважний – селу виповнюється 300 літ!
«У мене перехоплює подих. Це ж яка глибина років!? Це ж скільки сторінок людського життя перегорнулося за три сторіччя у мальовничих Стрільниках?! Скільки звершено справ?!», – пише в передмові видання Людмила Супруненко.
Саме за підтримки родини Супруненків побачив світ свіжий номер часопису. Центральною його фігурою є історична постать Івана Домонтовича – генерального судді, представника знаного на Прилуччині роду. «Історією роду Домонтовичів зацікавилася родина Супруненків. Людмила Миколаївна та Микола Іванович дослідили архівні документи, які їм люб’язно надала із власних архівів дружина родича Домонтовичів – історика і краєзнавця Гайдая Георгія Федоровича – Катерина Миколаївна», – йдеться в статті Ольги Лукаш «Домонтовичі». На одній зі світлин, датованій 1970-м роком, нащадок древнього роду Євген Домонтович зображений разом із Георгієм Гайдаєм.


Втім, приємні сюрпризи для шанувальників історії публікацією про Домонтовичів не завершуються. «Прилуки. Фортеця» вперше для широкого загалу друкує рідкісні фотографії й листи Василя Завітневича – українського церковного диригента, котрий починав свій життєвий шлях у селі Замістя Прилуцького району, а завершив його понад три десятиліття тому в США. Його листи з Америки рідним, опубліковані на сторінках журналу, вражають щирістю та теплом спілкування. Певно, через це тепло, яким надихала рідна земля, не згрубіло серце Василя Завітневича на чужині; мелодійні мотиви рідного Замістя знайшли відображення в його композиціях. Із частиною музичної спадщини відомого земляка можна ознайомитись у рубриці «Персона».
Як і завжди, цього разу «Прилуки. Фортеця» пропонує своїм читачам цікаві історичні екскурси та дослідження. Зокрема, публікація Геннадія Щисловського в рубриці «Скарби землі Прилуцької» повідує про грошовий обіг в Україні доби середньовіччя, а редактор часопису Ігор Павлюченко розповідає про жіночий оберіг ІV-V століття нашої ери Лунницю, знайдену на вигоні біля Стрільників.
Уже не вперше журнал звертається до постаті засновника Прилуцького краєзнавчого музею Василя Маслова. Цього разу мова йде про картини галаганівської колекції з архіву Маслова, місцезнаходження яких наразі невідоме. Унікальні зображення полотен можна побачити на сторінках «Прилуки. Фортеці».
Особлива ж увага номеру сконцентрована на Стрільниках: на його давній минувшині, роботящих людях, споконвічних традиціях і мріях. А вони – не захмарні, а прості й зворушливі, сповнені жаги до життя. «Я мрію, щоб моє село залишилося на карті України, щоб воно розвивалося. Щоб приїздили до нас нові молоді люди, організовували тут еко-поселення, повернули життя ставкам і озерам, зберегли Удай. У Стрільниках багато лелечих гнізд і є збудована небайдужими людьми церква. І це вселяє у мені віру у нове відродження мого рідного села», – пише Катерина Аніщенко у статті «Стрільники – моє рідне село».
І дійсно, хочеться вірити, що в села є майбутнє, адже нині ним опікуються справжні господарі. Людмила Миколаївна та Микола Іванович Супруненки продовжують справу чоловіка та батька Івана Анатолійовича Супруненка. Відомий господарник, Заслужений працівник сільського господарства України пішов із життя у розквіті сил, на злеті здійснення задумів. Започаткована ним хліборобна справа нині успішно втілюється в життя дружиною та сином: висока якість продукції виробництва Агропромислового об’єднання ім. І. Супруненка користується попитом серед прилучан, постачається в міста і села Чернігівської, Київської, Полтавської, Сумської та Черкаської областей. Про це – у рубриці «Успішна Прилуччина» стаття «Господарювати на землі».
У свіжому числі «Прилуки. Фортеці» є й роздуми Олександра Лозового над культурою жита, і оповідь Юрія Скиби про цілюще різнобарв’я літніх Стрільників, і враження від театрального фестивалю «Мрій-Дім», що цього року відзначив перший ювілей.
Матеріали краєзнавчого часопису є у відкритому доступі в Інтернеті на Фейсбук-сторінці журналу «Прилуки. Фортеця»: www.facebook.com/TOP.ED.FORTE/.

Людмила Смик

Прочитано 4046 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Редакційна стаття
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

13 квітня в міському Будинку культури відбувся конкурс грації та...
З початком бойових дій на Сході України втрати серед захисників...
Порядок у місті починається з порядку в кожному дворі. Усі чудово...
Щороку 18 квітня в Україні відзначається День пам’яток історії...
21 квітня відбудеться другий тур виборів Президента України. На...
Громадська рада – постійно діючий консультативно-дорадчий...
«VIP Тернопіль» – українська команда КВН та Ліги Сміху. Вони є...
Хто не мріяв про затишну оселю? Щоб не очікувати, коли вже...
Уявіть світ без музики. Уявіть, що її немає у вашому програвачі, у...
Україна багата на таланти: співаки, танцюристи, актори,...

Хто на сайті

Зараз 1258 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама