№ 31
29 липня 2020 року

Вулиця Благородна

  • Середа, Жовт. 05 2016
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт

Однією з найкрасивіших вулиць нашого міста є вулиця Гімназична, адже саме на ній іще можна побачити столітні особняки, які зберегли свої оригінальні риси: чудернацьку цегляну кладку й унікальне дерев’яне різьблення. Саме такі будинки роблять наше місто неповторним та привабливим для подорожуючих. Вони немов дихають минувшиною, надаючи місту виняткового, надзвичайного шарму.
По вулиці Гімназичній до сьогодні збереглося ще чимало таких архітектурних шедеврів, але є й такі, які своє убранство ховають під сучасними пластиковими матеріалами, не даючи нам насолодитись їх красою. Ця вулиця привертає до себе увагу не лише будівлями, а й давньою історією.

Свого часу наш земляк, письменник Яків Абрамович Зарахович у книзі «Маляс» про вулицю Гімназичну 1920-х років писав: «Через Гімназичну пролягає тракт на Хлібну площу, де недільного дня сходяться інтереси безробітних і торгашів, домовитих господинь, куркулів і лихваря Солоного. У місті нашому п’ять входів і виходів. І всі вони в цю пору запруджені возами й гарбами. До площі поспішають брички й підводи. Кожен хоче обігнати іншого, зайняти трохи краще місце там, на Хлібній площі, біля собору. Гімназична оживає рано. Перегукуються з возів відгодовані гусаки, пересварюються баби. Усе гомонить, тривожиться, перекривається перестуком і сухою сваркою скрипучих, втомлених коліс. Повітря зберігає ще свіжість минулої ночі. Пізніше, коли сонце доторкнеться бляшаних і солом’яних дахів, заграє верхівками тополь, з’являться жінки з очеретяними кошиками, і край дороги почнеться торг». До речі, автор цієї книги проживав по Гімназичній, у кварталі, що межує з вулицями Костянтинівською та Гнідаша.

СПОЧАТКУ БУЛА
КЛАДОВИЩЕНСЬКА

Вулиця Гімназична, як і століття тому, є однією з найбільш гамірних вулиць Прилук, адже розміщена вона в центральній частині міста й пролягає в межах двох історико-побутових районів: Броварки та Холоди. Броварки – це район, що розташований у східній частині старого міста мiж центром i передмiстям Кустiвцями та частково включає вулиці Садову, Гімназичну, Котляревського, Пушкiна, Ярмаркову, Київську, Соборну, Гоголя, Берегову. Назва району походить вiд броварників-пивоварів, які тут проживали. А ось побутовий куток Холоди, що у 1900 році займав два квартали біля Ярмаркової площі (сучасні квартали Гнідаша-Гімназична-Костянтинівська-Ярмаркова), походить від прізвища кустівських козаків Холодів. На жаль, до цього часу назва району серед населенння не збереглася.
Що ж стосується самої вулиці Гімназичної, то прокладена вона в першій половині ХІХ століття за генеральним планом забудови міста 1802 року. Остаточно сформувалася наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. Спочатку вулиця, на якій розміщувався міський цвинтар, називалася Кладовищенською. Вперше така назва зустрічається в документах 1888 року. Останній раз – 1893 року. У 1896 році вулиця мала назву Кладовищенська-Гімназична.
Вперше вулиця називається Гімназичною в документі за 1897 рік. Точна дата перейменування не встановлена. Можливо, це відбулося в 1894 році, коли відзначалося 20-річчя чоловічої гімназії.
Цю вулицю прилучани ще називали Благородною, бо на ній проживала здебільшого міська знать. У 1900 році тут налічувалось 88 володінь (у тому числі один пустир), 113 житлових будинків.
У 1920-х роках вулицю назвали Жовтневою, і лише рішенням сесії міськ-ради від 31 травня 2001 року вона отримала свою історичну назву – Гімназична.

МІЩАНИ, ДВОРЯНИ,
ДУХОВЕНСТВО…

На початку ХХ століття найбільше на вулиці проживало міщан. Серед них були Стасенки, Журавські, Зільберштейни, Котляренки, Ігнатенки, Гриненки, Войтеховські, Московченки, Куперштейни, Паничі, Кожемяки, Харченки, Долгіни та інші. Наприклад, будинок за адресою Гімназична, 61, як ми припускаємо, належав міщанину Василю Васильовичу Гроні-старшому. Особняк звели в 1824 році, про що свідчить знайдена в його підвалі залізна рейка із зазначенням дати забудови. Неподалік розташовувався ще один одноповерховий дерев’яний будинок, який також належав йому. Василь Васильович, до речі, мав ще й торговельну лавку на Базарній площі. Поблизу житла Грони-старшого розміщувалася садиба на два одноповерхові дерев’яні будинки та два одноповерхові дерев’яні флігелі, які належали міщанину Василю Васильовичу Гроні-молодшому. Більш детальнішої інформації про цих людей, на жаль, поки що не вдалося відшукати.
Проживали на цій вулиці й дворяни: Якубовичі, Романовські, Кузьменки, Нечволоди, Мешковські та інші. Оселився тут і повітовий предводитель дворянства Милорадович – ймовірно, саме Володимир Родіонович (1852-?). За даними енциклопедичного довідника «Прилуччина», він мешкав у будинках під №№35а та 35б.
Неподалік річки Удай, на початку вулиці Гімназичної, поселився протоієрей, глава церкви на Прилуччині Микола Кирилович Галабутський (1838-1920). З 1885 року він проживав у нашому місті, був призначений благочинним усіх церков Прилуччини. Водночас був священиком Прилуцького собору Різдва Богородиці. Організував і очолив у Прилуках відділення єпархіальної училищної ради. За кошти, зібрані церквою за його безпосередньої активної участі, на Прилуччині було відкрито понад 50 шкіл. Микола Кирилович помер 1920 року й похований на центральному кладовищі міста.
На цій же вулиці, десь напроти церкви Всіх Святих, на початку ХХ століття розміщувалася садиба ще однієї поважної людини – Маркіяна Євдокимовича Лабунського (Голубівського, а згодом Дідівського священика). У садибі Лабунського по Гімназичній було три одноповерхові будинки (один дерев’яний, два інші очеретяні. У 1912 році він купив ще два будинки на розі вулиць Преображенської (нині Шевченка) та Володимирської (нині Котляревського), де й проживав.
А ось цегляний двоповерховий будинок на розі Гімназичної та Київської (колишнє БУ-1) на початку ХХ століття перебував у власності Дині Герш Лейбівни Горелік. На першому поверсі тут розміщувалися різноманітні лавки: бакалійна і склад бакалійних товарів, взуттєва майстерня Смолянського, годинникова майстерня Євсєєва, аптека Белана, кондитерська та булочна, а в прибудові працювала пральня Краснопольського.

МІСЦЕ ОСТАННЬОГО
СПОЧИНКУ

У південній частині вулиці розташоване Центральне кладовище, яке, до речі, існувало ще у ХVІІІ столітті. На його території поховано чимало знаних на той час прилучан: княгиня Варвара Давидівна Баратова (уроджена Горленко), перший завідувач акушерсько-гінекологічної служби міста Прилуки, засновник пологового будинку, лікар Олександр Сергійович Власов, Почесний громадянин міста Іван Васильович Дедін (1836-1906), заслужений лікар України Василь Олексійович Некращенко та багато інших достойних жителів Прилук.
Час спливає швидко, залишаючи позаду події та життя людей, але людська пам’ять здатна зберегти віхи минулого й тим самим донести до нас факти пройдених днів. Гімназична є однією з тих вулиць, яка на кожному кроці розповідає нам про минувшину, а її старовинні особняки немов промовляють до нас: «Не руйнуйте красу, створену людськими руками. Бережімо свою історію!»

Старший науковий співробітник
Прилуцького краєзнавчого музею
ім. В.І. Маслова Ірина Біленко

Прочитано 2040 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Прилуки в часі
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

Житло для дітей-сиріт Нещодавно виконавчий комітет на своєму...
В Україні через пандемію коронавірусу (COVID-19) знову продовжили...
Таку пропозицію начальника відділу культури та туризму міської...
Останні роки міська влада впевнено тримає курс не просто на...
Щороку учні шкіл проходять медичний огляд. Які його особливості...
З 1 липня цього року проведені перерахунки пенсій для 281,2 тисячі...
Шановні бухгалтери Прилук! На ці липневі дні припадає ваше...
Перевиконання міського бюджету За І квартал поточного року наш...
Проблема відсутності в центрі Прилук такої важливої для містян...
Відповідне рішення ухвалили тиждень тому у зв’язку з виявленням...

Хто на сайті

Зараз 3747 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама