№ 41
13 жовтня 2021 року

Чи потрібна екологічна свідомість для роздільного сортування відходів?

  • Середа, Січ. 24 2018
  • Написав: 
  • розмір шрифта зменшити шрифт збільшити шрифт

Критична ситуація зі стихійними та переповненими сміттєзвалищами змусила парламент прийняти один із варіантів закону про сортування відходів.
З 1 січня 2018 року закон зобов’язує громадян України сортувати відходи. Я маю певний досвід в організації екологічних акцій. Переконаний, що прийняття закону без кропіткої роботи над створенням інфраструктури збору та переробки вже відсортованих вторинних ресурсів не запрацює. Напевно керівникам місцевих органів влади приємно було усвідомити, що виконання закону забезпечують саме вони.
Найпростіший шлях до сортування відходів – це підняття ціни на вторинну сировину. Прийнятна вартість на метали сприяла очищенню довкілля від металобрухту. Поглянемо на наші реалії: склобій – 20 коп./кг, папір – до 2грн/кг, скляні пляшки – 15-35коп./шт., пластикові – 1-1,2грн/кг.
Отже, щоб у магазині купити хліба (10грн), вам потрібно здати 29 скляних пляшок. До нашої теми: в Чехії за 4 здані пляшки вам пропонують пляшку пива, в Німеччині спеціалізовані контейнери за здану тару видадуть вам чек на придбання товарів. У законі про сортування відходів зобов’язують виробників та торгівельні мережі гарантувати збір тари та пакувальних матеріалів з тих товарів, які вони виготовили або продали. Звучить обнадійливо.
Важко повірити, що наш бізнес із 1 січня 2018 візьме опіку над довкіллям України. Довкілля – це спільна турбота кожного українця.
Як експерт-еколог переконаний, що громадам потрібно розпочати (хоча це потрібно було робити з початку отримання незалежності) з виховання екологічної поведінки, яка має сформувати звички, а вже звички формуватимуть екологічну свідомість. Уже давно відомо, що свідомість явно відстає від досягнень НТР. Закон вже є, а екологічну свідомість ще будемо формувати? Ну коли ми перестанемо ставити віз попереду кобили?


У нашому місті за останні роки в середовищі громадських організацій розпочаті екологічні довгострокові акції по збору відпрацьованих батарейок, пластикових кришечок та пляшок. Ці акції охоплюють молодіжне середовище. Закликаю місцеві органи влади, підприємців підтримати ініціативи ГО ОСОБЛИВО на завершальних етапах переробки чи вивозу до місць переробки зібраної сировини.
Ми всі знаємо, що наше місто Прилуки унікальне за спеціалізацією виробництва. При бажанні місцевої влади та добрій екологічній волі керівників підприємств малого, середнього та великого бізнесу в місті можна організувати переробку значної частини відсортованої сировини. Який потенціал у переробці пластику має з-д «Пластмас»? Коли пропонуєш свої ідеї утилізації чи переробки сортованої сировини керівникам підприємств, то перше, що їх цікавить – це, які об’єми сировини вони отримають для переробки? Напевне знаючи, що ми плануємо переробляти, навіть на рівні ГО, можна розробити методичний апарат такого прогнозування. Міська рада також має плановий відділ, який би міг запропонувати свої методики. Якщо ми визначимося зі сферами й об’ємами сировини, виникне необхідність створення транспортної інфраструктури для збору сировини. Ось тут і стануть у пригоді контейнери для роздільного збору відходів. Погодьтеся, що важко зрозуміти витрати з міського бюджету, коли вміст спеціалізованих контейнерів працівники КП «Послуга» висипають в один сміттєвоз. Відсортовані відходи – це сировина, яку недоцільно по декілька разів сортувати.
Міським та районним органам влади терміново потрібно ініціювати створення підприємств малого бізнесу по збору, транспортуванню, переробці відсортованої сировини. Такі дії влади створять нові робочі місця, розвантажать об’єми вивозу сміття на сміттєзвалище (яке, м’яко кажучи, не відповідає сучасним вимогам). Але головним досягненням для нашої громади має стати чисте довкілля та усвідомлення кожним жителем міста, що це результат і його зусиль. Переробка ж відсортованої сировини на Прилуччині створить нові робочі місця, а відходи стануть сировиною для виробництва, а це збільшить їх цінність і вартість.

Керівник МГО «Екоспектр» Юрій Скиба


Думка прилучан

А ви сортуєте своє сміття?

Прилучани вже змогли побачити встановлені по місту контейнери для роздільного збирання сміття. У них папір, целофан, пластмасові пляшки та склобій збирається й викидається окремо. У розвинених країнах та містах України така практика вже давно стала гарною традицією, а не незвичним нововведенням.
Тож ми вирішили запитати в містян, що вони знають про роздільне збирання ТПВ, як ставляться до цього, як викидають сміття та чи готові до покарань штрафами.

 

Ольга Батрак, продавчиня:
– Я не проти того, щоб встановлювали такі контейнери. Проте не чула й не бачила, щоб у Прилуках вони були. Не знала… Вважаю таке нововведення корисним для міста. Хай вони будуть загальнообов’язковими. Ідемо ж у Європу! Якби їх встановили поряд із моїм будинком, то, звичайно, я викидала б сміття окремо.
Катерина Власенко, безробітна:
– Що знаю про майданчики? Нічого не знаю. Бачила, що клітки якісь стоять, де папір, пластик та скло лежать окремо. Та й усе. На БАМі такі є. Воно, звісно, добре. Але є багато «але». Це не для наших людей! Ідею все ж підтримую. У нас приватний будинок, є очисна яма. Туди все й скидаємо. Контейнерів для роздільного збирання в нас немає, машина приїжджає. Хай людям буде робота, які фасуватимуть сміття. Хоч щось для людей буде. Може, зароблять щось. Я тільки «за». Усе ж сміттям позавалюване. Узагалі до загальнообов’язкового ж збирання ставлюсь неоднозначно. З одного боку – це справедливо, з іншого – навіть не знаю… Хай карають штрафами, щоб не смітили. Чистіше в місті буде. Але чи готові Прилуки до цього? Не всі звикли викидати все окремо.
Алла Маковій, зараз у декретній відпустці:
– Бачила такі контейнери. Їх потрібно встановлювати й надалі, сміття треба викидати окремо. Для мене, як для матері, це важливо. Наша діяльність відчутно впливає на довкілля. Від нашої бездумності потім самі ж і потерпатимемо. Викидаю сміття в баки, контейнерів на моїй вулиці ще не встановили. Якщо зроблять таке – сортуватиму всією родиною. Я не проти, щоб роздільне збирання ТПВ було обов’язковим. Хай контейнери тільки всюди встановлять, бо бачила їх мало де.
Сергій Пономаренко, будівельник:
– Якщо чесно, не бачив, щоб майданчики для роздільного збирання сміття встановлювали в Прилуках. А що справді є такі? Тоді, це непогана ідея. Проте, на мою думку, Україна – не Європа! Нашим людям ліньки 5 метрів пройти, щоб викинути якийсь папірець в урну. Якщо б кожен прибирав за собою, то можна було б іще про щось говорити. А так… Немає сенсу це все. Скло, папір, пластик, метал – окремо. Для наших людей це важкувато. Який може бути поділ, коли люди ведуть себе часом, вибачте, як свині. Як ставлюсь до загальнообов’язкового збирання та покарання штрафами? Чудово! Тоді всі люди будуть безхатьками, та й грошей не буде.
Валентина Миколайчук, пенсіонерка:
– До таких контейнерів ставлюсь позитивно. У нас, у військовому містечку, вони є. Окремо скидаємо пляшки та рештки. Уже звикли до цього. Хай і інші викидають так. Це правильно. Так має бути. Раніше підійдеш до сміттєвого бака – відразу в ніс б’є неприємний запах відходів: мішків, гнилі якоїсь, затхлих пляшок. Усе під ногами валяється. Зараз усе нормально, слава Богу. Про чистоту потрібно дбати, адже ми самі тут і живемо, де смітимо!

P.S. Як бачимо, ставлення населення до контейнерів для роздільного збирання відходів – неоднозначне. Хтось уже викидає сміття окремо, а хтось навіть не знає, що такі майданчики в місті існують. Більшість стверджує, що вони потрібні та важливі для міста. Тож давайте хоча б викидати сміття до урн, адже чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!

Мар’яна Гибенко

Прочитано 10968 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Є проблема
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Написати коментар

Переконайтеся, що Ви заповнили поля, помічені зірочкой (*). HTML коди заборонені.

Фото зі статті

Шановні прилучани! Прийміть найщиріші вітання з Днем захисників...
Навесні 2020 року, коли в країні був введений карантин і люди...
Вуличне освітлення оновлюється Близько двох тижнів тому...
11 жовтня в сесійній залі міської ради відбулося п’яте засідання...
Чергові зміни в бюджеті міста У ході чергового засідання...
Днями, у ході чергового засідання виконавчого комітету...
1 жовтня в Прилуках, у рамках проєкту «Активні парки – локації...
29 вересня 2021 року в залі Прилуцької дитячої музичної школи імені...
В освітньому мистецькому просторі ще кілька років тому питання...
Дорогі освітяни! Прийміть найщиріші вітання з професійним...

Хто на сайті

Зараз 2586 гостей и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

(04637) 35299

Підпишись на нашу розсилку!

Реклама