Друкувати цю сторінку

Ціна незваженого рішення

Чи проти встановлення індивідуалки КП «Прилукитепловодопостачання»?

 

У Прилуках уже традиційно перед виборами до міської ради стає нагальною проблема встановлення індивідуального опалення в квартирах. Щоб не загострювати увагу мешканців міста на більш вагомих турботах, усі кандидати вкотре підіймають питання індивідуалки. Це ніби козирна карта чи не кожного кандидата в мери й депутати.

Останнім часом дуже часто звучить із вуст депутатів та влади, що комунальне підприємство «Прилукитепловодопостачання» проти відключення від мереж централізованого опалення. Це не зовсім так. Хочу зазначити, що ще в 2005 році збиткова котельня по вулиці Ковалівській, 8 була запланована під реконструкцію. Прорахувавши всі «за» і «проти», враховуючи те, що всі мережі проходили в болоті, за ініціативи на той час керівника КП «Прилукитепловодопостачання» Володимира Назіма було запропоновано безвідсотковий кредит мешканцям будинків барачного типу по вулиці Шмідта, будинків по Ковалівській та Колективній на відключення від теплопостачання квартир і встановлення в них індивідуального опалення. Дані починання були успішно втілені в життя, за що й дотепер мешканці вдячні підприємству.

Уже наступного року, після завершення опалювального сезону, у післявиборчий період, коли прийшов новий міський голова, знову постало питання щодо завершення реконструкції котельні по вулиці Ковалівській, 8. Стояла дилема: будувати нову міні-котельню чи встановлювати індивідуальне опалення в житлових будинках на так званій лижній базі. До цього питання підійшли економічно й соціально виважено. Підприємство на чолі з Назімом В.І. стало на бік споживачів, запропонувавши вже відпрацьовану схему переходу на індивідуальне опалення. Починаючи з квітня й до липня 2006 року, збираючи мешканців, переконували їх переходити на індивідуальне опалення та пропонували безвідсотковий кредит мешканцям, які були не в змозі перейти на індивідуальне опалення самостійно. Але на той час підприємство зустрілось із спротивом мешканців житлових будинків №№ 32А, 32Б, 34, 36, 38 по вулиці Колективній на чолі з депутатом міської ради від даного мікрорайону (Д.), які відмовилися від переходу на індивідуальне опалення. Тож підприємство змушене було вже в серпні того ж року розпочати будівництво за власні кошти міні-котельні, яка обійшлася дорожче, ніж кредитування мешканців. Здоровий глузд не переміг.

За такою ж схемою безвідсоткового кредитування в 2010 році було відключено та переведено на індивідуальне опалення мешканців житлового будинку по вулиці Бособрода, 87 – без порушення вимог чинного законодавства, тобто з відключенням усього будинку. Отже, підприємство планово та зважено підходить до даного питання.

Згадаємо, що 28 серпня 2013 року рішенням міської ради (50 сесія 6 скликання) №8 було затверджено Перспективний план розвитку системи теплозабезпечення м. Прилуки (Схема оптимізації роботи системи теплопостачання), в якій передбачено відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання лише 25 житлових будинків. Нині ж депутати хочуть прийняти рішення, яке суперечить прийнятій Схемі та чинному законодавству. Саме з метою захисту прав усіх мешканців до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, внесено принципові зміни (постанова Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року №1268) з уточненням, що відключення можливе лише цілого будинку за умови згоди всіх його мешканців та тільки в тому випадку, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання. Згідно затвердженої Схеми на даний час відключилося 3 будинки. Із будинків, що залишилися, є частина будинків, у яких 50% та більше квартир відключених. Так, у житловому будинку по провулку 8 Березня, 31А із 20 квартир залишилося опалюватися тільки 2 – а це понаднормові втрати теплової енергії, яку будуть оплачувати споживачі тепла, які залишилися. Ця проблема, звичайно, не цікавить депутатів і владу.

А тепер давайте розумно підійдемо до так званої ініціативи депутатів міської ради. Як це обернеться для соціально незахищених верст населення? На сьогодні практика встановлення індивідуального опалення в багатоквартирних будинках показала неможливість його широкого застосування. Майже в кожному будинку є певна кількість малозабезпечених мешканців, які не можуть собі дозволити витрати, пов’язані зі встановленням індивідуального опалення.

При відключенні частини квартир мешканців від системи централізованого теплопостачання та за відсутності поквартирного обліку споживання теплової енергії оплата за отриману на потреби будинку теплову енергію буде розділена пропорційно між тими мешканцями, які не встановили індивідуальне опалення. Внаслідок цього вартість теплової енергії для цих малозабезпечених споживачів зросте в багато разів, що негативно позначиться на їх матеріальному стані. Крім того, подавати теплову енергію тепловими мережами на будинок, у якому опалюється близько 10 відсотків квартир, технічно та економічно не обґрунтовано. Це призведе до необхідності зупинки джерела теплової енергії через неможливість подальшої експлуатації в умовах критично низьких навантажень. А соціально незахищені верстви населення, які не мають змоги встановити автономну систему опалення, залишаться взагалі без опалення.

Прийняття анонсованого рішення про хаотичне (не будинками) відключення квартир від централізованого опалення, крім того, що воно суперечить чинному законодавству, ще й впливає на розмір тарифу. На даний час підприємством опалюються 8292 квартири. Тариф на 1 квадратний метр опалювальної площі становить 17,17 грн., хоча економічно обґрунтований тариф на нинішній день уже зріс до 18,82 грн./кв. м. А при умові збереження опалювальних площ 2008 року тариф становив би 16,25 грн./кв. м.

Тому, шановна громадо, прошу зважити всі «за» і «проти» та не бути байдужими один до одного. Приблизно дві-три сотні бажаючих відключитися можуть кардинально вплинути на існування решти близько восьми тисяч абонентів КП «Прилукитепловодопостачання».

Приймаючи незважене рішення щодо індивідуального опалення, депутати мають не тільки знати про існування даної ситуації, але й нести за це відповідальність перед своїми виборцями. Підприємство, яке, до речі, є власністю територіальної громади і за яке несе відповідальність міська влада, повинне працювати стабільно, без збоїв. Якщо, звісно, керівництво міста дійсно дбає про прилучан так, як розповідає.

Валентина Трохименко,

начальник виробничо-технічного відділу

КП «Прилукитепловодопостачання»

 

Прочитано 15688 разів
Оцінити матеріал
(0 голосів)
Опубліковано в Точка зору
Web-editor

Веб-редактор та адміністратор сайту.

Website : gradpryluky.info

Останнє від Web-editor

Подібні матеріали